Koka
realestate
Zgjidhni Gjuhen
Kërko Gjithcka tani

Vendosni adresen tuaj te e-mail per te mare cdo dite pronat me te reja.

feedburner 

Potencialet e Shqiperise

Të gjithë investitorët dhe turistët e dinë të gjithë në lidhje me pikat e nxehta evropiane, kur është fjala për pasuri të patundshme dhe turizmit. Ka dëshmi të konsiderueshme në lidhje me potencialin për investime ka brenda vende të tilla si Italia, Spanja, Greqia dhe kështu me radhë. Problemi themelor megjithatë është kosto jashtëzakonisht të lartë që do të përkojë me ndonjë investim në këto tregje. Po ka potencial për të fituar para, por ju do të duhet të fillojë të konsiderueshme të kapitalit. Çelësi i suksesit të investimeve është gjetur tregjet e pashfrytëzuar që janë të vendosur dhe primed për një bum ekonomik. Kjo është pikërisht arsyeja pse kaq shumë investitorë po nxiton që të përfshihen në tregun e pronës në Shqipëri. Shqipëria përbëhet nga shtrihet gjata e para plazh pacenuar dhe rivalët e tij bukuri që i çdo treg tjetër të madh evropian.

Vendi vetë është shpejt duke u bërë i njohur si tregu e fundit, dhe ndoshta më të mirë, në kontinentin që ende nuk është shfrytëzuar potencialin e tij të plotë. Zemra e vendit, kryeqyteti i saj i Tiranës, është në mes të një bum masiv ekonomik, si ndërtesat, atraksione turistike, hotele dhe një aeroport të madh të gjitha janë duke u ndërtuar. Të gjithë investitorët e mëdha janë parashikuar rritje ekonomike ekstreme në këtë zonë për shkak të një rritje në turizëm. Më shumë njerëz dhe më shumë kanë filluar të marrin njoftim e këtij xhevahir pakultivuara përgjatë brigjeve të Detit Adriatik.

Në mend pas kuvendit, Shqipëria ofron të gjitha avantazhet që mund të gjenden në pikat e nxehta të tjera turistike të mëdha brenda Evropës, por në një pjesë të çmimit. Kjo është një statistikë që nuk do të jenë të pranishëm për kohë të gjatë. Gjatë disa viteve të fundit, çmimet e pronës brenda vendit janë rritur në një mesatare prej rreth 20%, dhe deri në 200% në disa nga zonat më të njohura. Ka edhe parashikimet nga shumë investitorë kalitur se çmimi do të vazhdojë të rritet deri në 30% në vit pasi Shqipëria më në fund të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian.

Si një expat apo investitor i huaj, nuk ka kufizime të cilat janë aplikuar në mundësitë tuaja të investimeve në Shqipëri. Në krye të kësaj, çmimet e blerjes janë tepër të ulëta në krahasim me zonat e tjera, ndërsa shpenzimet me qira janë dukshëm më të larta. Si treg për turist vazhdon të rritet, kështu që do investimi juaj në pronë shqiptare.

Ora tani është për të marrë të përfshirë është kjo pikë e nxehtë e investimeve relativisht e panjohur. Në momentin çmimet e pronës janë disa nga më të lirë se çdokush mund të gjeni në të gjithë Evropën. Megjithatë, si turizmi, ndërtimi dhe zhvillimi vazhdojnë të rriten me një ritëm të shpejtë këto çmime nuk do të jetë në ekzistencë për kohë të gjatë. Shqipëria ka një pasuri të burimeve potenciale dhe kapitalit paprekur që janë të pjekur për mbledhje. Investimi është mbi të gjitha kohën, dhe në qoftë se ju doni të përfitojnë nga ky treg pashfrytëzuar, ju do të keni për të vepruar shpejt.

 

Vile 3 kateshe me qera ne rrugen Stavri Themeli ne Tirane (TRR-613-44)
Tirane,Albania

Vile 3 kateshe me qera pas Qendres Globe ne Tirane. Vila ndodhet ne...

Cmimi:2000 euro

Apartament 2 + 1 ne shitje prane liqenit artificial ne Tirane (TRS-514-46b)
Tirane,Albania

Apartament 2 + 1 per shitje ne rrugen Liqeni I thate ne Tirane. Apa...

Cmimi:99.000 Euro

Vile 3 kateshe ne shitje pas Qendres Globe ne Tirane (TRS-613-45)
Tirane,Albania

Vile 3 kateshe ne shitje ne rrugen Stavri Themeli ne Tirane. Vila n...

Cmimi:280.000 euro

Apartament 2+1 me qera prane rruges se Durresit ne Tirane (TRR-1016-15L)
Tirane,Albania

Apartament 2+1 me qera ne rrugen Viktor Hygo ne Tirane. Banesa ndod...

Cmimi:350 Euro

Apartament 1+1 me qera ne rrugen Him Kolli ne Tirane (TRR-713-1)
Tirane,Albania

Apartament 1+1 me qera pas Big Market ne rrugen Myslym Shyri ne Tira...

Cmimi:300 euro